#26 Müllerova rozlučková tour

Mnichovská legenda novou smlouvu nedostane, a pokud bude dál hrát fotbal, tak nejspíš v USA.

#26 Müllerova rozlučková tour
Pouze čtyřikrát se Thomas Müller vešel na podzim do zahajovací sestavy Bayernu (Foto: ČTK / imago sportfotodienst / Bernd Feil/M.i.S.)

Leden je po létě hlavní sezonou pro tzv. transfer journalists. Spekulace střídá spekulaci, oznamují se nové přestupy a hostování, stejně jako změny, které se stanou realitou až v létě.

V té době skončí smlouva s Bayernem i Thomasi Müllerovi. Kolem jeho osoby však panuje ticho.

Důvod je prostý. Nový kontrakt v Mnichově už pětatřicetiletá legenda nedostane a přestup v rámci Bundesligy je prakticky vyloučený. Nebo si snad Müllera umíte představit třeba v dresu Brém?

Pravda je taková, že v příštích měsících ho čeká rozlučková tour po německých stadionech. A zřejmě ji stráví převážně na lavičce náhradníků.

V podzimní části Bundesligy se do základní sestavy dostal pouze ve čtyřech případech: dvakrát v říjnu (při zdravotních problémech Jamala Musialy) a dvakrát v prosinci (to byl zraněný Harry Kane).

Víc než výkony získával publicitu překonáváním historických milníků. Například:

▪️ nejvíc soutěžních zápasů za Bayern (729)

▪️ nejvíc bundesligových utkání za Bayern (488)

▪️ nejvíc sezon se vstřeleným gólem (16)

Jenom s ofenzivními statistikami příliš nepohnul – a zřejmě už ani nepohne. Zatím jedinou branku, jubilejní stopadesátou, vstřelil hned v druhém kole doma proti Freiburgu. Pokud by měla být v Bundeslize poslední, můžu dávat k dobru, že jsem u toho byl a viděl ji docela zblízka.

Takhle oslavil Thomas Müller zářijové vítězství nad Freiburgem, kdy nastoupil v rekordním 710. zápase za Bayern a vstřelil 150. bundesligový gól (Foto: ČTK / imago sportfotodienst / IMAGO)

A co bude po sezoně?

Už dlouho se mluví o tom, že Müllerovou poslední sportovní výzvou by mohlo být angažmá v zámořské MLS.

Mohl by tam kariéru ukončit podobně jako Lionel Messi nebo krajan Marco Reus. V nějakém hezkém městě a týmu, kde by si dostatečně zahrál. Pravda, pro fotbalistu, který posledních pětadvacet let strávil v jediném klubu, by to byla podstatná změna.

S nabídkami se údajně ozvaly i německé televizní stanice.

Mohl by se z něj stát úspěšný spolukomentátor. Vždycky měl co říct na hřišti i v kabině (nejlíp o tom svědčí přezdívka Radio Müller) a při rozhovorech se nevyjadřuje ve frázích. Myslím, že by mu to šlo líp než občas koženému Bastianu Schweinsteigerovi.

O další přísun peněz se postarají reklamní smlouvy. Nový kontrakt s ním loni podepsala REWE (kdo jste v Německu šli kolem její pobočky, asi jste Müllerově tváři uniknout nemohli), spolupracuje i s Legem, lázněmi Erding nebo Seebergerem.

Koneckonců na Instagramu má téměř patnáct milionů sledujících a každý měsíc fanouškům rozesílá newsletter, kde neřeší pouze fotbal, ale promuje i své obchodní partnery.

Skoro se dá říct, že má život nalajnovaný podobně jako slavný předchůdce Franz Beckenbauer: legenda v Mnichově, angažmá v USA, pak přestup do mediálního a reklamního světa.

A v Bayernu rozhodně bude mít dveře stále otevřené. Zatouží-li se jednou stát funkcionářem nebo aspoň čestným členem vedení, přivítají ho s fanfárami.

Jak se na jednu z největších postav historie klubu sluší.


Lipsko proti Mostu

Kde jsou ty časy, kdy jarní část Bundesligy začínala až koncem ledna. Letos se první zápas odehraje už tenhle pátek, tedy 10. ledna. Zimní pauza trvala pouhých devatenáct dnů.

Většina mužstev proto ani neplánovala tréninkové kempy v teplých krajích. Pouze Freiburg s Heidenheimem si na pár dnů zaletěly do Španělska a Wolfsburg do Portugalska.

Kšefty hotelům a cestovním agenturám tentokrát dělaly spíš kluby z nižších soutěží. I někteří účastníci čtvrté ligy totiž vyrážejí aspoň do Turecka.

Bayern dokonce zrušil jeden z přípravných zápasů, protože hráči toho po náročném podzimu, a před očekávaným hektickým jarem, měli až dost.

To z českého pohledu kuriozní test absolvovalo RB Lipsko, které si ke včerejší přípravě pozvalo Baník Most – Souš, tým z ČFL. Vyhrálo 10:0, ale příliš informací o utkání není, protože na žádost saského mužstva se hrálo v tréninkovém kampusu za zavřenými dveřmi.


Xhaka s novými vlasy

Úplně jiné starosti než zbytek Bundesligy řešil Granit Xhaka, kapitán Mönchengladbachu. Během zimní pauzy totiž podstoupil transplantaci. Nikoli vnitřních orgánů, nýbrž vlasového porostu.

K zákroku švýcarský fotbalista odcestoval do Kosova, odkud pocházejí jeho rodiče.

Vzhledem k tomu, jakou publicitu tomu dělala klinika na sociálních sítích, je pravděpodobné, že za zákrok nezaplatil ani cent.


Návrat populárního kouče

Ještě o jedné pokrývce hlavy se na jaře bude asi dost mluvit. Tentokrát ale půjde o oděvní doplněk.

Do Bundesligy se totiž vrací populární trenér Steffen Baumgart, známý milovník bekovek. Jeho novým působištěm je Union Berlín.

V roli kouče si udělal jméno zejména v Paderbornu, s nímž postoupil do Bundesligy, a následně v Kölnu – tam se stal na dlouhou dobu asi posledním trenérem, který 1. FC dovedl do evropských pohárů.

V porýnském klubu skončil před Vánocemi 2023. Byl to jakýsi vyhazov s poctami. Köln byl předposlední, prohrál tři zápasy v řadě a Baumgarta nezachránily minulé zásluhy ani obliba u fanoušků.

Trenér, známý rovněž emotivním prožíváním zápasů, však dlouho bez práce nezůstal.

V polovině února převzal HSV a mluvil o srdeční záležitosti. Byl to totiž klub jeho dětství. I když nesplnil cíl, tedy postup do Bundesligy, vedení mu dál věřilo. Všechno se ale zlomilo na podzim. Když s ambiciozním týmem spadl na osmou příčku, byl propuštěn.

Znovu ne na dlouho. A znovu o novém působišti mluví s dojetím.

Za berlínský Union totiž dva roky hrál (2002-04), byl i kapitánem. Navíc je registrovaným členem klubu a manželka pracovala v místním fanshopu. Prý má stále byt nedaleko stadionu Alte Försterei.

Steffen Baumgart před víc než dvaceti roky v dresu Unionu Berlín. Malá česká kuriozita: většinu času ho tehdy vedl pražský rodák Mirko Votava.

Bude to tedy jeho třetí působiště v posledních dvou sezonách, z toho podruhé přichází k mužstvu v průběhu ročníku. Pro trenéra ne právě komfortní situace. Času na seznámení s týmem je málo, a přitom se vyžaduje okamžitý úspěch. V případě Unionu co nejrychlejší únik z podpalubí.

Ale když přijde nabídka z Bundesligy a nejste zrovna trenérské eso typu Juppa Heynckese, není čas na velké přemýšlení. Musíte ji vzít.

Taky by mohla být poslední.


Výročí týdne

Pouze jedinkrát v historii muselo být odloženo celé bundesligové kolo. Stalo se tak 9. ledna 1970, kdy Německo zasáhly sníh a mráz sibiřských parametrů.

Tedy rušení a posouvání zápasů kvůli zimě nebylo novinkou. Běžně se v té době stávalo, že kolo se natáhlo třeba do čtyř měsíců – první utkání se hrálo v lednu, poslední v dubnu. Tabulka vypadala poměrně chaoticky, protože každý tým měl po většinu sezony jiný počet odehraných zápasů (což zpětně komplikuje život milovníkům statistik a překonávání rekordů).

V roce 1970 byla situace o to složitější, že bundesligová sezona musela být dohrána do 3. května. Právě v ten den, čtyři týdny před startem mistrovství světa v Mexiku, chtěl mít trenér Helmut Schön pohromadě všechny reprezentanty.

„Tak prostě poletíme do Mexika a sezonu dohrajeme tam,“ vtipkoval Günter Siebert, předseda Schalke 04.

Nakonec se pochopitelně všechno stihlo. I za cenu toho, že v dubnu se zkompletovalo čtrnáct (!) kol, včetně tří lednových a čtyř únorových.

Podobný chaos už Německo nepotkal. A nepotká, neboť od roku 2007 je pro kluby první i druhé nejvyšší soutěže povinností mít vyhřívané trávníky.

Zápasy se kvůli počasí odkládají velmi zřídka. Jednou z výjimek byl v minulé sezoně duel Bayernu s Unionem. V noci tenkrát napadlo v Bavorsku půl metru sněhu, a tak kluby po dohodě oznámily přeložení na jaro.

Tedy odehrát utkání by problém nebyl. Trávník by se stihl připravit. Ale většina fanoušků by se na stadion nedostala, protože nejezdily vlaky, nefungovalo letiště, na obtížně sjízdných dálnicích se tvořily zácpy. A ti, kdo by přeci jenom dorazili, by na zasněžených tribunách neměli moc velký komfort.

Navíc policisté a zdravotníci, kteří musejí být přítomni na každém utkání, byli v té chvíli potřebnější jinde.

▪️▪️▪️▪️

✔ Bonus pro předplatitele

Norbert Nachtweih v devatenácti letech uprchl z NDR přes Turecko do Západního Německa, kde se dokázal prosadit ve Frankfurtu i Bayernu. Čtyři bundesligové tituly, triumf v Poháru UEFA.

Tady je jeho příběh.

Chcete dostávat newsletter pravidelně do mailové schránky? Stačí se tady přihlásit: