#3 Klose přitahuje pozornost i v trenérské roli

Nejlepší druhá liga na světě slaví 50 let. Je v ní víc tradičních klubů i mistrů než v Bundeslize a znovu bude útočit na divácký rekord.

#3 Klose přitahuje pozornost i v trenérské roli
Miroslav Klose bude v Norimberku bojovat o trenérské renomé (Foto: 1. FCN)

Na začátku byl skandál

V pátek startuje nová sezona 2. Bundesligy, přesně padesát let po odehrání prvního zápasu.

Tehdy na duel Saarbrücken-Darmstadt dorazilo 1300 lidí, teď jich v Kölnu na HSV přijde 50 tisíc.

Kvůli sporům o cenu vysílacích práv se 2. srpna 1974 neobjevil v televizi jediný záběr, nyní bude úvodní utkání možné sledovat na placeném kanálu Sky Sport i volně přístupné stanici SAT.1.

Dva jiné světy.

Trvalo dlouhých 3997 dnů od ustavení Bundesligy, než se zrodila i profesionální druhá nejvyšší soutěž. A kdo by dneska hádal, že impulsem k jejímu založení byl největší skandál v historii německého fotbalu?

Vypukl v roce 1971, kdy se prokázalo zmanipulování osmi zápasů bundesligové sezony. Namočeno do něj bylo sedm klubů, dvaapadesát hráčů, dva trenéři a šest funkcionářů. Padaly různé tresty: od peněžní pokuty 2000 marek až po doživotní zákaz činnosti (který byl ve všech případech po čase zmírněn).

Bild-Zeitung mit der Schlagzeile über den großen Bundesliga-Skandal 1971 "140000 Mark her - oder wir verlieren!"
Titulní stránka Bildu z června 1971 a titulek „Dejte 140 tisíc marek - nebo prohrajeme!“

Zvláštností skandálu bylo, že se týkal výhradně bojů o záchranu.

Sestup je pochopitelně vždycky nepříjemný, ale tehdy pro postižená mužstva znamenal vážné existenční potíže.

Zatímco Bundesliga byla profesionální, druhé patro v letech 1963-74 tvořilo pět amatérských regionálních soutěží. Celkem 82 týmů! Klubové příjmy tam byly desetinásobně nižší a navíc všichni hráči měli smlouvy pouze pro Bundesligu, čili po sestupu se stavěl úplně nový tým.

Výrazně menší byl i zájem sponzorů a diváků.

Není divu. Když například Dortmund v roce 1972 sestoupil, místo duelů s Bayernem a Mönchengladbachem ho čekaly zápasy s Güterslohem, Siegenem, Lünerem...

Proto nikdo nemohl být překvapený, že i nejslabší kluby byly schopné investovat statisíce marek do úplatků, se souhlasem trenérů a klíčových hráčů – jenom aby se, proboha, nespadlo.